REKLAMA

Łzy Św. Wawrzyńca spadają na Ziemię

PODKARPACIE.  Do 200 Perseidów na godzinę będzie można zaobserwować dzisiejszej nocy. Gwiezdne widowisko trwa od połowy lipca, ale jego szczyt przypada na 12 i 13 sierpnia. 

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów widocznych z naszej planety. Są to spalające się w górnych partiach atmosfery drobiny pyłu pozostawione przez kometę Swifta-Tuttle’a. Powraca ona w stronę Ziemi co 133 lata.

Obserwacja Perseidów fascynuje ludzi od tysiącleci. Pierwsze zapisy dotyczące tego zjawiska astronomicznego pochodzą sprzed 2000 lat z Dalekiego Wschodu. Perseidy nazywane są też „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem śmierci tego męczennika, który zginął w połowie III wieku w Rzymie. Według tradycji Św. Wawrzyniec zdążył przed męczeńską śmiercią uratować skarby należące do Kościoła, m.in. Św. Graala.

milky-way-916523_1280
Meteory widoczne są na całym niebie, ale najlepiej na półkuli północnej. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem. Można je obserwować nie uzbrojonym okiem.
Najlepiej podziwiać „spadające gwiazdy” w rejonach, gdzie nie ma „świetlnego smogu”. W naszym rejonie, takie warunki są w Bieszczadach w gminie Lutowiska, gdzie funkcjonuje Park Gwiezdnego Nieba, który jest drugim parkiem, utworzonym w Polsce, po Górach Izerskich. Jest to największy obszar chronionego nieba w Europie. Widać z niego doskonale Drogę Mleczną, a bez teleskopu można zobaczyć około 2000 gwiazd. W miastach widoczne jest ich około 200, a w metropoliach nie więcej niż 20.

12-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.