REKLAMA

Bliskie spotkania z niedźwiedziem… ale tylko na fotopułapce. Jest ich w Bieszczadach coraz więcej (FILM, ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. – Szacuje się, że na całym Podkarpaciu żyje około 200 niedźwiedzi. Jeżeli jednak mówimy o Podkarpaciu, to myślimy tak naprawdę o Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Pogórzu Przemyskim oraz Pogórzu Dynowskim – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Jak podkreśla E. Marszałek, stąd obecność niedźwiedzia w okolicach Wujskiego dziwić nie może. Bo tam właśnie, dzięki zamontowanym fotopułapkom udało się zaobserwować tego potężnego „strażnika lasu”. Czy miś z Wujskiego mieszka tam na stałe? A może jest wędrowcem?

– Niedźwiedzice, które opiekują się małymi nie potrzebują znaczących terenów. Samce natomiast potrafią odbywać wędrówki w zasięgu kilkudziesięciu  kilometrów – wyjaśnia nasz rozmówca.

I dodaje, że w okresie wczesnoletnim, leśnicy nie obserwują agresywnych zachowań niedźwiedzi, bo są one po prostu syte.

– Niedźwiedzie atakują, gdy czują zagrożenie, gdy wejdziemy w ich ostoję. Jeżeli jednak trzymamy się szlaków turystycznych, dróg publicznych to w zasadzie jesteśmy bezpieczni – kończy E. Marszałek.

Populacja niedźwiedzi na naszym terenie w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Z około 60 osobników w roku 1996 do 200 roku 2016. Watro również dodać, że w roku 1970 ilość osobników tego gatunku szacowano na na zaledwie 20 sztuk.

Na zdjęciach oraz w materiale filmowym z fotopułapek zamontowanych w Wujskiem oprócz niedźwiedzia możemy zobaczyć także  dziki, borsuki, zające czy sarny.

foto: SzB

14-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.